Έκθεση βιβλίου

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας διοργάνωσε έκθεση παιδικού βιβλίου στο χώρο εκδηλώσεων του σχολείου μας από Δευτέρα 18 έως Πέμπτη 21 Μαρτίου 2019.

Παρουσίαση βιβλίου

Σήμερα Τρίτη 19-3-2019, στην αίθουσα τελετών του σχολείου μας, στα πλαίσια της έκθεσης βιβλίου του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική δραστηριότητα παρουσίασης βιβλίου από τη λογοτέχνη-συγγραφέα κ. Ελένη Λαμπράκη. Την εκδήλωση παρακολούθησαν διαδοχικά οι Γ΄, Δ΄, Ε΄και ΣΤ΄τάξεις του σχολείου.

Μαθήματα σκι

Την Παρασκευή 8-3-2019, τα δύο τμήματα της Ε΄τάξης του σχολείου μας πραγματοποίησαν εκπαιδευτική εκδρομή στο χιονοδρομικό κέντρο Αγριόλευκες στα Χάνια Πηλίου, στα πλαίσια του προγράμματος «Γνωριμία με τη χιονοδρομία». Εκεί παρακολούθησαν μάθημα σκι από εξειδικευμένο καθηγητή Φυσικής Αγωγής.

Δημοτική Βιβλιοθήκη Βόλου

Οι Ε1 και Ε2 τάξεις του σχολείου μας επισκέφθηκαν την Παρασκευή 1 Μαρτίου, τη Δημοτική Βιβλιοθήκη Βόλου.

Διαγωνισμός Μαθηματικής Εταιρείας

Την Παρασκευή 1-3-2019, οι Ε΄και ΣΤ΄τάξεις του σχολείου μας έλαβαν μέρος στον 13ο μαθητικό διαγωνισμό «Παιχνίδι και Μαθηματικά» που διοργάνωσε η Μαθηματική Εταιρεία.

Δείτε τα θέματα και τις λύσεις εδώ

Θεατρική παράσταση

Το Γ2 τμήμα και οι Δ΄και Ε΄τάξεις του σχολείου μας, σήμερα Παρασκευή 15-2-2019, μετέβησαν στο πολιτιστικό κέντρο Ν. Ιωνίας Βόλου και παρακολούθησαν τη θεατρική παράσταση

Οι άθλοι του Ηρακλή

Εκδρομή στα Χάνια

imageedit 12 7473418653

Την Παρασκευή 8-2-2019, τα δύο τμήματα της ΣΤ΄τάξης του σχολείου μας πραγματοποίησαν εκπαιδευτική εκδρομή στο χιονοδρομικό κέντρο Αγριόλευκες, στα Χάνια Πηλίου, στα πλαίσια του προγράμματος «Γνωριμία με τη χιονοδρομία». Εκεί παρακολούθησαν μάθημα σκι από εξειδικευμένο καθηγητή Φυσικής Αγωγής.

Ανακοίνωση

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες των μαθητών/τριών του 12/θ 11ου Δημοτικού Σχολείου Βόλου

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι από 31-01-2019 τοποθετήθηκε στο σχολείο μας σχολική ψυχολόγος. Στα πλαίσια των αρμοδιοτήτων της παρέχει, σύμφωνα με το ΦΕΚ 3032/τ.Β΄/4-9-2017, υποστήριξη στις οικογένειες των μαθητών σε προγραμματισμένη συνάντηση εντός του ωραρίου του σχολείου. Όσοι γονείς ενδιαφέρονται, παρακαλούνται να επικοινωνήσουν τηλεφωνικά με το σχολείο. Τηλ. 2421039578, για να συμφωνηθεί-ορισθεί συνάντηση την ημέρα συνεργασίας, και συγκεκριμένα κάθε Πέμπτη πρωί στους χώρους του σχολείου.

Αθανασίου Ευάγγελος

Σεμινάριο ΚΑΡΠΑ

Σεμινάρια ΚΑΡΠΑ με θέμα τις Πρώτες Βοήθειες διεξήχθησαν από κλιμάκιο νοσηλευτριών στο χώρο του σχολείου. Το ΣΤ1 τμήμα του σχολείου μας συμμετείχε την Πέμπτη 7-2-2019 και το ΣΤ2 την Τρίτη 12-2-2019.

Πολεμικές τέχνες

Τμήματα του σχολείου μας επισκέφθηκαν τις εγκαταστάσεις ΑΓΣ Νικόμαχος, όπου παρακολούθησαν και συμμετείχαν σε παρουσίαση σχετικά με τις πολεμικές τέχνες.

Το Α1 τμήμα την Τρίτη 12-2-2019 και το Γ2 την Τετάρτη 6-2-2019

Παγκόσμια Ημέρα Ασφαλούς Πλοήγησης στο Διαδίκτυο

Στο σχολείο μας οι μαθητές/ριες παρακολούθησαν και συμμετείχαν σε πρόγραμμα ευαισθητοποίησης στο τόσο σοβαρό αυτό θέμα. Δείτε το άρθρο εδώ

Εκκλησιασμός για τη γιορτή των Τριών Ιεραρχών

Σήμερα Παρασκευή 1-2-2019, το σχολείο μας εκκλησιάστηκε στον ιερό ναό Μεταμόρφωσης του Σωτήρος.

Περισσότερα για τους Τρεις Ιεράρχες εδώ

Ενημέρωση εκπαιδευτικών

Σήμερα, 23-1-2019 πραγματοποιήθηκε επίσκεψη του συντονιστή εκπαιδευτικού έργου κ. Σδρόλια στο σχολείο μας και ενημέρωση για εκπαιδευτικά θέματα.

Λύκειο Ελληνίδων Βόλου

Τα τμήματα Γι και Γ2 και η Α΄τάξη του σχολείου μας επισκέφθηκαν το Λύκειο Ελληνίδων Βόλου και παρακολούθησαν εκπαιδευτικά προγράμματα, στις 22 και 24 Ιανουαρίου 2019.

Δείτε το άρθρο εδώ