Δραστηριότητες Νοέμβριος 2018

Πρόγραμμα: "Οι δρόμοι της Αντίστασης"

Η Ε΄τάξη επισκέφθηκε το Μουσείο Εθνικής Αντίστασης στη Νέα Ιωνία Βόλου, όπου παρακολούθησε το πρόγραμμα "Οι δρόμοι της αντίστασης". 2 Νοεμβρίου 2018. Δείτε το άρθρο εδώ

Εκλογές αιρετών εκπροσώπων εκπαιδευτικών

Ανακοίνωση

Σας ενημερώνουμε ότι την Τετάρτη 7 Νοεμβρίου 2018 δε θα λειτουργήσει το σχολείο, λόγω των εκλογών για την ανάδειξη των Αιρετών Εκπροσώπων των Εκπαιδευτικών της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης στα Υπηρεσιακά Συμβούλια (Φ.350/63/145388/Ε3/06-09-2018/ΑΔΑ:6ΔΛΗ4653ΠΣ-ΡΗΔ). Δείτε το άρθρο εδώ

Μουσείο Τσαλαπάτα

Σήμερα Τετάρτη 28 Νοεμβρίου 2018 τα τμήματα Α1 και Α2 του σχολείου μας επισκέφθηκαν τον εκπαιδευτικό χώρο Τσαλαπάτα από τις 10 π.μ. Τα παιδιά ξεναγήθηκαν στο μουσείο και έμαθαν για τη λειτουργία του χώρου και το χρόνο λειτουργίας του. Στη συνέχεια παρακολούθησαν το πρόγραμμα «Τα τρία γουρουνάκια» όπου μέσα από παιγνιώδεις δραστηριότητες έμαθαν τις ιδιότητες των υλικών, καλλιεργώντας τη φαντασία τους και την έννοια της ομαδικής εργασίας!

Περισσότερα για το πρόγραμμα εδώ             Δείτε το άρθρο εδώ

Εικαστικές παρεμβάσεις στο χώρο μας

Χρώμα και εικόνες από το αλφαβητάρι του Δημοτικού και επιδαπέδια παιχνίδια απέκτησαν ο αύλειος χώρος και οι εξωτερικοί τοίχοι του σχολείου μας,  χάρη στην πρωτοβουλία της καθηγήτριας φυσικής αγωγής κ. Κατερίνας Ζαχαροπούλου και τη στήριξη της διεύθυνσης του σχολείου, των διδασκόντων, των μαθητών και του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων.

Δείτε το άρθρο εδώ

Δείτε το άρθρο της εφημερίδας Θεσσαλία εδώ

Καθαρισμός προαυλίου χώρου

Σήμερα Τρίτη 27 Νοεμβρίου και ώρα 12:40 ήρθε στο σχολείο κλιμάκιο από την Υπηρεσία Πρασίνου του δήμου Βόλου, έκοψαν ένα ξερό δέντρο και κλάδεψαν ένα δεύτερο εντός του προαυλίου χώρου. Δείτε το άρθρο

Σεμινάρια Moodle

Animated Woman Working Desk-2sm

Ενημερώνουμε τους συναδέλφους εκπαιδευτικούς ότι άρχισαν οι αιτήσεις για το σεμινάριο 26 εβδομάδων του προγράμματος Moodle (Επιμορφωτικό σεμινάριο για την αξιοποίηση τεχνικών ασύγχρονης και εξ' αποστάσεως διδασκαλίας μέσα από το περιβάλλον ηλεκτρονικής μάθησης moodle.)

Αιτήσεις στη σελίδα του σεμιναρίου εδώ                  Δείτε το άρθρο εδώ

Επέτειος Πολυτεχνείου

Την Παρασκευή 15-11-2018 γιορτάσαμε στο σχολείο μας την επέτειο των 45 ετών από την εξέγερση του Πολυτεχνείου.  Τη γιορτή παρουσίασαν οι μαθητές και μαθήτριες της Δ΄τάξης, με υπεύθυνες τις δασκάλες των δύο τμημάτων κυρίες Καλυψώ Φράγκη και Σπυριδούλα Κυρίτση. Τη μουσική επιμέλεια είχε η μουσικός κ. Μαριλένα Πατσά.

Δείτε το άρθρο εδώ

Παράσταση La Coppelia

Την Τρίτη 6 Νοεμβρίου τα τμήματα Α1, Α2, Γ2, Δ1 και Δ2 παρακολούθησαν την παράσταση La Coppelia στο Δημοτικό Θέατρο Ν. Ιωνίας Βόλου. Δείτε το άρθρο εδώ