Κολύμβηση

Την Παρασκευή 28 Φεβρουαρίου 2020 η Γ’ τάξη του σχολείου μας επισκέφθηκε το Κολυμβητήριο Βόλου.

Μπισκότα Παπαδοπούλου

Την Πέμπτη 27 Φεβρουαρίου 2020 η Γ’ τάξη του σχολείου μας πραγματοποίησε προγραμματισμένη επίσκεψη στη Βιομηχανική περιοχή Βόλου, στο εργοστάσιο μπισκότων Παπαδοπούλου.

Η ιστορία του εργοστασίου μπισκότων Παπαδοπούλου εδώ.

Αναρρίχηση - Μπάντιντον

Την Πέμπτη 27 Φεβρουαρίου 2020 τα τμήματα της Ε’ τάξης παρακολούθησαν μαθήματα Αναρρίχηση-Μπάντμπιντον.

Πρόγραμμα υγείας

Την Τετάρτη 19 Φεβρουαρίου και Τετάρτη 26 Φεβρουαρίου στα πλαίσια ανάπτυξης δράσεων-παρεμβάσεων του Υπουργείου Υγείας για την ευαισθητοποίηση και ενημέρωση των μαθητών-μαθητριών σε θέματα Αγωγής Υγείας πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο μας εκδηλώσεις με θέμα Σ’αγαπώ σαν τα μάτια μου από νοσηλευτές, μια ενημέρωση σχετικά με την υγιεινή και προστασία της όρασης και των ματιών, τους κινδύνους που τα απειλούν και τους τρόπους προστασίας τους.

Σκοποβολή

Την Τετάρτη 19 Φεβρουαρίου τα τμήματα της Στ’ τάξης και την Πέμπτη 6 Φεβρουαρίου 2020, τα τμήματα της Ε’ τάξης του σχολείου μας επισκέφθηκαν τις εγκαταστάσεις του Εθνικού Σκοπευτηρίου Βόλου (ΕΑΚ) στον Άναυρο και εξοικειώθηκαν με τα αθλήματα της τοξοβολίας και της σκοποβολής.

Σκι

Την Παρασκευή 14-2-2020, τα δύο τμήματα της Ε΄τάξης του σχολείου μας πραγματοποίησαν εκπαιδευτική εκδρομή στο χιονοδρομικό κέντρο Αγριόλευκες στα Χάνια Πηλίου, στα πλαίσια του προγράμματος «Γνωριμία με τη χιονοδρομία». Εκεί παρακολούθησαν μάθημα σκι από εξειδικευμένο καθηγητή Φυσικής Αγωγής.

Θεατρική παράσταση

Την Παρασκευή 14 Φεβρουαρίου οι Α’, Β’ και Δ’ τάξεις του σχολείου μας παρακολούθησαν τη θεατρική παράσταση Μίλα και σουτ  στο κινηματοθέατρο Αχίλλειον.

Περισσότερα για την παράσταση εδώ.

Εκκλησιασμός

Την Τρίτη 11 Φεβρουαρίου το σχολείο μας εκκλησιάστηκε στον Ιερό Ναό Μεταμορφώσεως του Σωτήρος

Επίσκεψη στη Βιβλιοθήκη του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας

Την Τρίτη 4 Φεβρουαρίου 2020 το Ε1 τμήμα του σχολείου μας επισκέφθηκε τη Βιβλιοθήκη του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.

Η ιστοσελίδα της Βιβλιοθήκης εδώ.

Σκοποβολή

Την Πέμπτη 6 Φεβρουαρίου 2020, τα δύο τμήματα της Ε’ τάξης του σχολείου μας επισκέφθηκαν τις εγκαταστάσεις του Εθνικού Σκοπευτηρίου Βόλου (ΕΑΚ) στον Άναυρο και εξοικειώθηκαν με τα αθλήματα της τοξοβολίας και της σκοποβολής.

Εκκλησιασμός

Οι τρεις Ιεράρχες

Στις 30-1-2020, ημέρα των Τριών Ιεραρχών, το Ε1 τμήμα του σχολείου μας εκκλησιάστηκε στον ιερό ναό της Μεταμόρφωσης του Σωτήρος.

Μουσείο Τσαλαπάτα

Το μουσείο Τσαλαπάτα

Στις 27-1-2020, οι μαθητές της ΣΤ’ τάξης του σχολείου μας επισκέφθηκαν τις εγκαταστάσεις του μουσείου Τσαλαπάτα και παρακολούθησαν εκπαιδευτικό πρόγραμμα.

Εκδρομή στα Χάνια

Την Παρασκευή 24-1-2020, τα δύο τμήματα της ΣΤ΄τάξης του σχολείου μας πραγματοποίησαν εκπαιδευτική εκδρομή στο χιονοδρομικό κέντρο Αγριόλευκες στα Χάνια Πηλίου, στα πλαίσια του προγράμματος «Γνωριμία με τη χιονοδρομία». Εκεί παρακολούθησαν μάθημα σκι από εξειδικευμένο καθηγητή Φυσικής Αγωγής.

Μουσείο της Πόλης

Το μουσείο της πόλης του Βόλου

Στις 22-1-2020, οι μαθητές της Γ’ τάξης μετέβησαν στο μουσείο της πόλης του Βόλου, όπου παρακολούθησαν εκπαιδευτικό πρόγραμμα.

Πολεμικές τέχνες

Στις 21-1-2020, οι μαθητές του σχολείου μας παρακολούθησαν εκπαιδευτικό πρόγραμμα πολεμικών τεχνών.

Ανακύκλωση

Στις 15-1-2020, οι μαθητές των Γ’, Δ’, Ε’ και ΣΤ’ τάξεων παρακολούθησαν εκπαιδευτικό πρόγραμμα για την ανακύκλωση που παρουσίασε στο σχολείο μας η κ. Αλεξάνδρα Κωστακοπούλου.

Μουσείο Τσαλαπάτα

Το μουσείο Τσαλαπάτα

Στις 9-1-2020, το Γ1 τμήμα του σχολείου μας επισκέφθηκε τις εγκαταστάσεις του μουσείου Τσαλαπάτα και παρακολούθησε εκπαιδευτικό πρόγραμμα.

Ευτυχισμένο το Νέο Έτος 2020!!!